Recyklohraní v roce 2012/13

Naše škola se pátým rokem zapojila do školního recyklačního programu Recyklohraní, aneb ukliďme si svět. Cílem projektu je zvýšit povědomí o třídění odpadů a zajištění recyklace drobných vysloužilých elektrozařízení a baterií. Program pořádají neziskové společnosti ASEKOL, ECOBAT, EKOLAMP a EKO-KOM, které zajišťují sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, baterií a obalů.
Naše škola je vybavena sběrnými nádobami na použité baterie a drobná elektrozařízení.
Díky projektu 10. ZŠ Plzeň ušetřila životnímu prostředí řadu surovin. Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že naše škola a žáci v roce 2012 vytřídili celkem 287 kg elektrozařízení - 3 kusy televizí, 6 ks monitorů a dalších 147 kg drobných spotřebičů. Tím jsme uspořili

• 4,93 MWh elektřiny
  • 279,67 litrů ropy
  • 20,66 m3 vody
  • 0,16 tun primárních surovin

Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 1,02 tun CO2ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 4,16 tun. K další recyklaci se podařilo odeslat 408 kg bateriií.

Celé 1. pololetí odevzdávali žáci v rámci akce Věnuj mobil nefunkční i funkční mobilní telefony. Celkem se jich podařilo odeslat 47 kusů. Nejvíce aktivní ve sběru (baterií i mobilů) byla třída 1. A.
Naši žáci se zapojili do soutěží, výtvarných či fotografických úkolů, které organizátoři projektu průběžně zadávali. Jednalo se o tyto úkoly:

• Ekoabeceda – Odpady a obaly
  • Rok poté – černé skládky
  • EKO abeceda – mobil
  • Ekologická vlajka
  • Na stopě – detektivní úkol
  • Recyklované pohádky

Nejaktivněji se na plnění úkolů podílely třídy 3. B, 6. B a 9. B.