Safer Internet Day 2018

Osmým rokem se žáci a učitelé naší školy zapojili svými aktivitami do Dne bezpečnějšího internetu 2018 (SID 2018).

Letošní Den bezpečnějšího internetu se konal v úterý 6. 2. 2018 a jeho hlavní téma je: "Tvořte, připojte se a sdílejte s respektem: Lepší internet začíná u každého z vás". Šesťáci vytvářeli slovní mraky s námětem internetové bezpečnosti, sedmáci se věnovali plakátům a osmáci pozorně prostudovali interaktivní videa projektu Webrangers. Součástí všech aktivit byla diskuse.

Tématem letošního Dne bezpečnějšího internetu 2018 je sdílení a publikování na internetu s respektem k sobě samým a ostatním online uživatelům. Důvody, proč jsme zvolili toto téma, jsou hned dva. Zaprvé se stále častěji setkáváme s případy, kdy především mladí uživatelé internetu berou šíření svých osobních údajů na lehkou váhu, vůbec se o ně nestarají a je jim naprosto lhostejné, kde se objevují jejich fotografie. Dále je jím blížící se platnost nařízení o ochraně osobních údajů, známé také pod zkratkou GDPR.

Naším cílem byly aktivity směřující k seznámení s pravidly ochrany osobních dat:

• jak pracovat s hesly a jak si je chránit,
  • jaké informace je a není vhodné sdílet na sociálních sítích,
  • komu a jaké informace mohu sdělovat,
  • jak mohu pracovat s fotografiemi, jaké fotografie je a není vhodné v prostředí internetu sdílet,
  • jak komunikovat se známými pouze z prostředí internetu,
  • na co si mám dávat při internetové komunikaci největší pozor