Zapojení do projektu eSafety+ Label

Naše škola pravidelně věnuje velkou pozornost problematice kyberšikany, chování žáků v kyberprostoru, přístupu k online technologiím a zabezpečení ICT (ve spolupráci se SITmP), pořádáme různé přednášky a akce, více než 10 let se každoročně v únoru zapojujeme do Dne bezpečnějšího internetu (Safer Internet Day).

Setkání ambasadorů eSafety Label+ v Bruselu

Od pondělí 1. 10. do středy 3. 10. 2018 se konalo podzimní setkání Mistrů eSafety Label+ (Česká republika, Portugalsko, Řecko) v Bruselu, v European Schoolnet v rámci Future Classroom Lab, které navázalo na on-line meetingy, pilotování on-line programů, přípravu materiálů a jejich sdílení. Zástupkyní naší školy a jednou z pěti velvyslanců České republiky je Mgr. Pavla Sýkorová.

Účastníci si mezi s sebou v průběhu projektu a setkání Face-to-face vyměnili materiály výukového charakteru, které mohou sloužit ostatním - ať už v ČR nebo mezinárodně jako výukové podklady či pomůcky:

• metodické pomůcky, tematické lekce, výukové listy, osnovy hodin
  • plakáty, komiksy, nápady na kreativní soutěže s tématikou bezpečného chování na internetu
  • výuková kurikula
  • praktická cvičení či úkoly pro děti, které by jim pomohly pochopit a osvojit si problematiku a rizika online
  • lze využít i různá témata, podněty či výstupy z aktivit, které pořádáte v rámci Dne bezpečnějšího internetu

Projekt eSafety Label

Národní centrum bezpečnějšího internetu realizuje projekt eSafety Label, podporující realizaci bezpečného IT prostředí provozovaného na školách.

Iniciativa eSafety Label (certifikát elektronické bezpečnosti) podporuje školy pomocí portálu eSafety (www.esafetylabel.euwww.esafetylabel.cz). Nabízí pedagogům přístup k informacím, které jim pomohou předvídat a vyřizovat incidenty v oblasti elektronické bezpečnosti ve škole i mimo ni. Certifikát elektronické bezpečnosti (eSafety Label) muže být vystaven na webu školy, která úspěšně splnila sadu kritérií dohodnutých s národními ministerstvy školství; certifikát dokládá rodičům a veřejnosti, že elektronická bezpečnost je pro vedení školy důležitá. eSafety Label navíc poskytuje učitelům možnosti profesionálního růstu a propaguje diskuzi a výměnu zdrojů a zkušeností mezi zaměstnanci, kteří se věnují podobným záležitostem.

Tato iniciativa je víc než jen další webový portál pro učitele – nabízí vedení školy prohloubit chápání záležitostí, kterým je škola vystavena a vytipovat konkrétní oblasti, kterým je zapotřebí věnovat zvláštní pozornost. Tímto způsobem eSafety Label přispívá k vytvoření národních a celoevropských standardů. Škola se může ucházet o udělení certifikátu tak, že vyplní hodnotící formulář na webu eSafetylabel.eu. Poté se škola může zkontaktovat s určeným tréninkovým centrem – v ČR je to Národní centrum bezpečnejšího internetu (www.esafetylabel.cz), které nabízí školení, pomoc a celou řadu pomůcek. Tyto webové stránky poskytují informace o certifikátu elektronické bezpečnosti eSafety Label; co nabízí školám, učitelům, rodičům, žákům a ministerstvům školství, a také jak se mohou k iniciativě připojit další země.

Co nabízí portál eSafety Label?
Na portálu eSafety Label mohou školy především vyplnit hodnotící formulář, který porovná jejich stav s celoevropskými standardy a na základě výsledku hodnocení mohou získat certifikát eSafety Label. Každá certifikovaná škola muže certifikát vystavit na svém webu a použít ho ve svých publikacích. Po vyplnění hodnotícího formuláře dostane každá škola individuální akční plán, který obsahuje návod, jak vytvořit bezpečné, technicky vybavené prostředí pro své zaměstnance a žáky.
Za úroveň zabezpečení ICT prostředí naší školy jsme získali bronzovou etiketu eSafety Label a obdrželi individualizovaný akční plán zaměřený na problematiku e-bezpečnosti 10. ZŠ.

Zaměstnanci školy mohou také získávat a vyměňovat si nápady s IT koordinátory, učiteli a vedením jiných škol ve své zemi i v zahraničí. Budou moci diskutovat poznatky z praxe a využívat široké spektrum zdrojů, včetně kontrolních listů a informačních pomůcek. Na portálu je přístupné fórum, kde mohou učitelé nalézt odpovědi na své otázky, novinky a informace o probíhajících školeních. Měsíční zpravodaj informuje o nových trendech a tématech elektronické bezpečnosti, pravidelně informuje o souvisejících aktivitách v Evropě.

Co znamená eSafety Label pro ministerstva školství?
Projekt eSafety Label poskytuje náhled na standardy elektronické bezpečnosti, uplatňované v evropských školách.

Které země spustily certifikaci eSafety Label?

• Belgie-Flandry
  • Česká republika