Exkurze do společnosti Ryor

Dne 27. 3. 2015 se 10 dívek naší školy společně s Mgr. Klárou Švambergovou zúčastnilo exkurze do společnosti Ryor a.s. Akce se konala v rámci projektu „Technika a ICT - Cherchez la femme!“, který realizuje Akademie HK PK při Regionální hospodářské komoře Plzeňského kraje. Hlavním cílem projektových aktivit je zvýšení zájmu dívek o technické vzdělávání.

Úvodem exkurze byla děvčata rozdělena na dvě skupinky, obě skupinky se postupně vydaly na prohlídku výroby. Dívky si vyslechly povídání o založení společnosti a její historii a také podrobný výklad, jaké suroviny jsou pro výrobu kosmetických přípravků potřeba či do jakých zemí firma Ryor své výrobky vyváží. Měly možnost prohlédnout si, jak vypadá Koenzym Q10 či arganový olej nebo např. vitamín E a také přivonět si k některým parfémovým esencím, které se při výrobě používají.

Děvčata viděla výrobu kosmetiky od počátku až do konce. Podívala se do míst, kde jsou přijímány jednotlivé suroviny pro výrobu kosmetických přípravků, kde se skladují, váží a zpracovávají. Zde děvčata mohla vidět, jak vypadá příprava jednotlivých surovin potřebných pro výrobu krému a poté, jak se krém zastudena vaří. Poté si prohlédla oddělení adjustace, kde mohla vidět, jak se jednotlivé výrobky balí do kelímků nebo tub, zavírají se, polepují etiketami a následně se balí pro prodej.

Na závěr měla děvčata jedinečnou možnost seznámit se s majitelkou firmy RYOR a.s. Ing. Evou Štěpánkovou. Paní Štěpánková dívkám vyprávěla, co ji přimělo podnikat v kosmetickém průmyslu nebo jaký je její nejoblíbenější výrobek firmy RYOR. Dívky měly také možnost zakoupit si výrobky, které viděly přímo ve výrobě.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Zdroj: ČÍŽKOVÁ, Petra. EXKURZE DO FIRMY RYOR 27. 3. 2015. In: Ženy a technika [online]. 2014 [cit. 2015-04-06]. Dostupné z: http://zenyatechnika.cz/realizovane-akce-exkurze-ryorII.php