Global Money Week 2023 na naší škole

Ve dnech 20. až 26. března 2023 se žáci I. a II. stupně se úspěšně zapojili do Global Money Week 2023 na podporu finanční gramotnosti dětí. Cílem této již tradiční celosvětové kampaně Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) je bojovat proti chudobě, podporovat finanční gramotnost a šířit osvětu v oblasti finanční prosperity napříč generacemi. Národním koordinátorem této akce je Ministerstvo financí, hlavními organizátory jsou EFPA ČR a yourchance o.p.s. Do organizace kampaně se tentokrát zapojila také Nadace České spořitelny. Akci tradičně svou záštitou podporují MŠMT a ČNB. Národním tématem byly kompetence pro finanční zdraví. Cílem GMW je kultivovat napříč generacemi povědomí o penězích, jejich získávání a efektivním hospodaření s nimi.

I. stupeň

Třídy II. C, III. A, IV. A a IV. B se společně se svými třídními učitelkami soustředily především na povědomí žáků o hodnotě peněz, vyzkoušely si hru na obchod s maketami peněz, pracovaly v pracovních listech a s omalovánkami. Žáci si své znalosti prověřili v připravených kvízech a zhlédli také videa zaměřená na problematiku hospodaření s penězi.

II. stupeň

Žáci 6.-9. tříd se věnovali tématu finanční gramotnosti v rámci hodin matematiky, výchovy k občanství, výchovy ke zdraví a dějepisu. Zahráli si vybrané on-line interaktivní a deskové hry s tématem hospodaření domácnosti, plánování příjmů a výdajů, investování a předcházení dluhům. Deváťáci si vyzkoušeli naplánovat týdenní rodinný rozpočet podle výplaty a cen ve 30. a 80. letech 20. století, porovnávali životní úroveň, stav výplat a cen.

European Money Quiz

Šestým rokem se naše škola zapojila do celoevropské soutěže European Money Quiz. Tentokrát naši školu reprezentovali žáci VII. A, VIII. AB a IX. AB. Cílem je zlepšit finanční znalosti žáků ve věku od 13 do 15 let. Pořadatel soutěže je Evropská bankovní federace, koordinátorem v ČR Česká bankovní asociace. Ze třídního kola, které proběhlo 1. a 2. března on-line na platformě Kahoot, postoupila vždy dvojice žáků.

V národním kole, které se uskutečnilo v úterý 21. března 2023, odpovídaly děti na otázky z finanční a informační gramotnosti. Důležité bylo odeslat svůj názor nejen dobře, ale i co nejrychleji. V konkurenci 280 dvojic 7. - 9. tříd z celé ČR si z naší školy nejlépe vedli Honza Hanzlík a Saša Marushchak z VIII. B, kteří se umístili na 15. místě. Zástupci třídy VIII. A (Tereza Soukupová a Kryštof Hořejší) skončili 16., pochvalu si zaslouží také za to, že odpověděli na všech 16 otázek bez chyby (to se podařilo jen dvěma týmům národního kola soutěže).