Vyhráli jsme poznávací cestu do Bruselu

Cílem soutěže pořádané panem europoslancem panem Petrem Ježkem bylo natočit minutové propagační video o Evropské unii. Jsme moc rádi, že i my, žáci 10. ZŠ v Plzni, jsme se soutěže mohli zúčastnit a mezi soutěžícími z celé České republiky získat čtvrté a páté místo. Odměnou za úspěch v soutěži byla poznávací cesta do Bruselu, která se uskutečnila ve dnech 28.11. - 3. 12. 2017.
Cestou do Bruselu jsme měli zastávku ve finančním srdci Evropy, německém Frankfurtu nad Mohanem. Pan průvodce nás vzal k sídlu Evropské centrální banky, k Frankfurtské akciové burze a obohatil nás o nesčetně užitečné informace. Měli jsme možnost podívat se na jeden z nejvyšších mrakodrapů Evropy a pohlédnout na město z ptačí perspektivy vystoupáním do posledního patra mrakodrapu Maintower. Na vánočním trhu umístěném na krásném náměstí jsme měli možnost nakoupit místní speciality.
Ubytováni jsme byli v hotelu IBIS univerzitního města Lovaň. V tomto ročním období na nás město působilo pohádkově. Pan průvodce nás vzal do části města zařazené do seznamu památek UNESCO, kde se nachází 72 cihlových domů, kde nejstarší je z 16. století. Dále jsme viděli gotickou radnici, univerzitní knihovnu a náměstí Grote Markt. Hlavním dopravním prostředkem je zde kolo, které využívá právě velké množství studentů zdejších univerzit.
Pan europoslanec Petr Ježek nás pozval na návštěvu do Evropského parlamentu, kde jsme si prohlédli velký zasedací sál, a vysvětlil nám, co je jeho úkolem, jak Evropská unie funguje, o čem rozhoduje a jak veškeré dění probíhá. V hlavním městě jsme mimo jiné viděli typický symbol Bruselu Atomium, Vítězný oblouk, Královský palác a navštívili osvětlené noční náměstí. Ochutnali jsme pravé belgické pralinky a vafle, z tradičních jídel také hranolky nebo slávky.
V Belgii jsme navštívili také nádherná historická města Bruggy, Antwerpy a Gent. Bruggy, neboli „Benátky severu“, jsou protkané sítí kanálů a společně s architekturou vytváří středověký ráz, který zaujal nejen nás, ale také mnoho filmařů. Centrum diamantového průmyslu, Antwerpy, nás zaujaly svou rozmanitostí, stejně jako Gent, který jsme navštívili až za nočního osvětlení.
Po celou dobu výletu se nám věnoval průvodce pan Hambálek, díky jehož výkladům jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí. Až na chladné počasí jsme si všichni výlet náramně užili, poznali nová místa, lidi a porozuměli trochu více fungování Evropské unie.

Ondřej Lukeš (IX. A), Dominik Vlček (IX. B)