10. základní škola Plzeň
nám. Míru 6, 301 00 Plzeň

Školní vzdělávací program

ŠVP Sluníčko vychází z cílů základního vzdělávání a klíčových kompetencí RVP ZV v platném znění, z koncepce dlouhodobého rozvoje školy a výsledků SWOT analýzy školy.
Název Sluníčko není nahodilý. Vychází z loga školy, které si vytvořili sami žáci. Každý pomyslný paprsek Sluníčka vyjadřuje jednu základní myšlenku našeho školního vzdělávacího programu:

• otevřenost školy všem dětem, rodičům, veřejnosti svým obsahem vzdělání a demokratickými principy
  • respektování žáka i učitele jako osobnosti
  • společné prožitky učitelů, rodičů a žáků
  • zapojení školy i jejích absolventů do veřejného života
  • schopnost tvůrčí práce, samostatného myšlení a odpovědného rozhodování
  • širokou nabídku zájmových činností
  • chápání globálních vztahů, spřízněnost s přírodou a soulad s obecně uznávanými životními a mravními hodnotami a demokratickými občanskými postoji

Školní vzdělávací program klade důraz na všestranný rozvoj osobnosti každého jedince, jeho cílem je pomoci žákům získávat a postupně zdokonalovat klíčové kompetence, poskytnout spolehlivý základ všeobecného vzdělání orientovaného zejména na situace blízké životu a na praktické jednání.

Důležitou a nedílnou součástí školního vzdělávacího programu je Vzdělávací program školní družiny pro zájmové vzdělávání „Kdo si hraje, nezlobí“.
Kapacita školní družiny je každoročně zcela naplněna. Nabídka aktivit pro volný čas vychází ze zájmu žáků a podporuje rozvoj jejich talentu a nadání ve všech oblastech. Cíleně prohlubuje účinnost ŠVP.

Pro úspěšný rozvoj dětí má velký význam život v populačně různorodé skupině, kde jsou zastoupeni jedinci s různými vlastnostmi a vlohami. Patří sem také děti mimořádně nadané a děti s různými typy postižení. Náš ŠVP Sluníčko počítá s integrací dětí se specifickými poruchami učení a chování.
Pro integrované žáky máme tzv. Model českého jazyka, kdy se žákům I. stupně věnuje 2 hodiny týdně pedagog češtinář. Ostatní vyučující uplatňují na základě individuálních plánů integrovaných žáků individuální přístup k těmto žákům.

Název dokumentu Typ a velikost
Školní vzdělávací programpdf, (5,3 MB)
Dodatek k ŠVPpdf, (1,9 MB)
Kdo si hraje, nezlobípdf, (602 kB)