Úspěch v celostátním kole soutěže Finanční gramotnost 2021

Oba týmy I. a II. stupně naší školy ovládly celostátní kolo 10. ročníku soutěže Finanční gramotnost a zvítězily. 10. základní školu Plzeň reprezentovaly Markéta Majerová (V. B), Alžběta Vacková (V. A) a Kristýna Žehová (V. B), vítězkami II. kategorie (2. stupeň ZŠ) se staly Eliška Matuchová, Elena Beranová a Helena Janáková (všechny IX. A).

Po úspěchu ve školním, okresním a krajském kole dokázaly dívky v národním finále 20. a 21. dubna 2021 nejlépe odpovědět na záludné otázky soutěžního kvízu z oblasti informační, peněžní, cenové a rozpočtové gramotnosti.

Děti v průběhu dopoledního programu také pokládaly dotazy ministryni financí ČR A. Schillerové a členu bankovní rady České národní banky A. Michlovi: "Jak splatíme tak velký státní dluh?", "Kolik mají Češi v bankách peněz?", "Jsou kryptoměny hrozbou nebo šancí?", "Do čeho je v současné době vhodné investovat?", Kolik peněz se vejde do bankomatu?", "U koho si půjčuje ČR jako stát na výdaje, které překračují jeho rozpočet?". Účastníci se také dozvěděli, že právě probíhá rekonstrukce prostor ČNB a připravuje se v ní část "muzea", které budou moci školy navštívit.

Školní, okresní i krajská kola se uskutečnila distančně formou on-line testu a zapojilo se do nich téměř 6 000 žáků základních škol ze všech krajů republiky. V krajském kole si děvčata připravila kreativní úkol na téma: “Jak byste se chtěli učit o financích u vás na škole”. Prezentaci a krátké video, které zpracovala Alžběta, porota ohodnotila 2. místem.

Děkujeme děvčatům za úspěšnou reprezentaci školy, města Plzně a Plzeňského kraje.

Tisková zpráva pořadatele na webu soutěže